Kalėdinis laikotarpis yra kupinas šilumos ir jaukumo: skiriame daugiau dėmesio savo šeimai, norime apgaubti artimuosius rūpesčiu ir meile, kartu puošiame namus. Tik kaip juos išpuošti originaliai, savo rankų darbo dekoracijomis, o ne pirktiniais kiniškais blizgučiais?

Ta proga gruodžio 7 – 8 dienomis Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaitykloje vyko praktinis edukacinis užsiėmimas „Žaislų vėlimas sausuoju vėlimu“, kurį vedė anglų kalbos mokytoja Jelena Talandienė. Užsiėmime dalyvavo 7A klasės moksleivės su technologijų mokytoja Rima Šmitiene bei lavinamųjų klasių mokiniai su mokytojomis Živile Klimiene, Vyda Burduliene bei auklėtojomis Laima Pauliukoniene, Gitana Miliuviene. Edukaciniame užsiėmime dalyvavo ir gimnazijos socialinė pedagogė Jūratė Ponomariovienė.

 Edukacinės pamokos pradžioje mokytoja Jelena Talandienė įdomiai papasakojo apie   vilnos nukeliaujamą kelią: kodėl ir kaip ji veliasi, kalbėjo apie vėlimo būdus, priemones bei įrankius.  Vėlimas – pati seniausia vilnonių audinių gamybos technika.  Pasak legendos, pirmas veltas kilimas atsirado Nojaus laive. Avys, plaukusios šiame laive, buvo suvarytos į labai mažus gardus. Vilnos nuo jų šonų krito ant grindų, drėko, buvo trypiamos ir vėlėsi po kanopomis. Kai avys paliko laivą, ant grindų liko gulėti šiltas vilnonis kilimas. Bet tai tik legenda. Archeologai pirmų veltų gaminių atsiradimą datuoja VI – V a. pr. m. e. Surinkę laukinių gyvūnų, kai jie šeriasi, vilną senovės babiloniečiai gamino pirmuosius primityvius rūbus, ir tik praėjus keliems amžiams išmoko verpti, austi, megzti. Gal todėl senovės užrašuose Babilonas reiškė „vilnos šalis“, na, o seniausia vilnonė medžiaga rasta Egipte. Jau tuomet vilna buvo vertinama kaip didžiausia brangenybė ir vertybė. Biblijoje parašyta: „Ėriukas jums parūpins drabužius“. Pasak mokytojos, vilna yra medžiaga, kuriai nuo senų laikų suteikiama pirmenybė lyginant su kitomis medžiagomis – juk iš jos buvo galima megzti šiltus drabužius, pledus, kilimėlius.  Vilna buvo ir kaip piniginė valiuta. Netgi valdovai skatino savo pavaldinius auginti avis ir plėsti vilnos pluošto apdirbimą.

Kaip tikra gamtos dovana vilna dėl išskirtinių savybių išlieka pirmoje vietoje ir iki šių dienų. Jau daugiau nei du tūkstančius metų žmogui ji yra nepamainoma apsauga nuo šalčio. Senovės žmonės gydė įvairias ligas naudodami skirtingų gyvūnų vilną. Ji buvo, yra ir bus svarbi lietuvių buityje. Šiandien viena iš seniausių tekstilės rūšių – vilnos vėlimas – vėl tapo labai madingas: pusiau užmirštas amatas paskutinį dešimtmetį atgimė šiuolaikinėje mados industrijoje. Veltinis, pagamintas pagal senovinę technologiją, įgavo be galo daug naujų spalvų. O lietuviška vilna – prabanga. Norint ją išvalyti, reikia labai daug rankų darbo.

Pamokoje mokytoja J. Talandienė pademonstravo vaizdo medžiagą apie vilnos vėlimo procesą. Mokiniai pamatė, ką gražaus galima pasigaminti iš vilnos. Vėliau, susipažinę su įdomiu vilnos vėlimo amatu ir pasitelkę fantaziją, mokiniai sausuoju vėlimo būdu kūrė  įvairiausius žaislus ne tik namams papuošti ar pakabinti ant kalėdinės eglutės, bet ir padovanoti artimam žmogui.

Kalėdų proga – bitutes, boružėles. Tam tikslui reikėjo nedaug priemonių: kempinėlių, vilnos ir specialios adatos. Tikriausiai sutiksite, kad rankų gamybos žaislai spinduliuoja šilumą, kurios neturi jokie, net ir patys gražiausi žaisliukai iš prekybos centro. Taigi praktinės edukacinės pamokos metu mokiniai išmoko prasmingos veiklos, turiningai praleido laiką, gamindami  sausuoju vėlimo būdu kalėdinius žaisliukus.

Buvo smagu stebėti, kaip lengvas, švelnus, šiltos vilnos pluoštas kruopščiai triūsiant virsta žaviu stebuklu.

Daiva Mikalauskienė

                                                                           Nuotraukos mokytojos Živilės Klimienės